ICT industry in Bulgaria 2020 – 2025f


11 януари 2025 г.

2025: дефицити и спрени плащания в държавата зад всеки ъгъл. Кои сектори от ИТ бизнеса в страната могат да бъдат пряко засегнати?


Един анализ на независимата агенция CBN Pannoff, Stoytcheff & Co., основан на информация от собствени бази данни.

Бизнеса чака компенсации за ток, по наша оценка в диапазона на 500 млн. лв. за тримесечието. Общините чакат пари за новите заплати на държавните служители, за плащания по вече започнати проекти. ВиК мрежата в страната едва "диша" и трябва да се кърпи с много пари ежедневно, оставяйки под въпрос водата за хиляди сънародници. На опашка се редят и инфраструктурните компании, които поддържат пътищата. Не бихме забравили и парите за Мариците, компенсациите за съкратените позиции в края на 2024...

Значи нещо, което не сме виждали от много време, започва сериозно да се случва... Щом като парите и за театрите /министерството на културата е с едни от най-ниските бюджети/ в страната се бавят, та чак премиера взима отношение.

Какво тогава ще остане за дигитализацията на държавата, за ИТ проекти ?

Прогнозата за бюджет 2025q1 /КФП/ - свръх дефицита няма спирачка. Засега.

По оценката на агенцията, общите приходи в бюджета /КФП/ на България, базирана на анализ от данните ни за последните пет години /2020-2024/ за Q1 е в граници на  оптималните 9 - 10.5 % или плюс 1.3 - 1.7 млрд. лв. до разполагаеми около 17.1 - 17.5  млрд. лв. 

Но.
Само задължителните плащания на правителството за първите 90 дни - персонал плюс социални са в диапазона на 14.0 - 14.5 млрд. лв. А остават издръжка, лихви, капиталови разходи, субсидии, вноска в бюджета на ЕС... Разхода само по тези пера (без прословутите капиталовите разходи) за 2024q1 са били 3.4 милиарда лева, а за тази ще трябват и актуализации. 

И така бюджетното салдо за 2025q1 може с лекота да пробие невижданата за последните пет години граница на дефицит от минус 1 милиард лева само за първите 90 дни. При добро стечение на много обстоятелства. При лошо стечение - може да видим дефицит от немислимите минус 2.0 - 2.5 милиарда лева.

Кой ИТ сектор в страната ще е под най-голям стрес от загуби ?

Парите за системните ИКТ интегратори в страната, които са водещи в изпълнението по минали и предстоящи търгове по ЗОП за доставка на хардуер, софтуер и ИТ услуги веднага стават рискови. Това са около 300 компании, а сумите са доста сериозни.

В тази ситуация може да очакваме както забавяне на плащания по вече подписани договори, но и сериозни намаления по суми в прогнозите за нови ИТ търгове по ЗОП за 2025 година. 

Това може предизвика верижна реакция и в други ИКТ сектори в страната - от дистрибуторския бизнес до плановете на големите брандове за България. Не само относно обема на бизнеса за 2025, но и за ръст на взаимната задлъжнялост и увеличаване на времето за събиране на вземанията.

Какво може да се направи ?

Очевидно е че, финансовата ситуация в страната ще се изостря. ИКТ индустрията трябва да има изключително добре аргументирана и единна реакция и засилено медийно присъствие. Както го правят всички бизнеси зависещи и засегнати от бюджета. Още повече, че  за работещите в ИКТ индустрията идва поредната година със сериозен ръст на осигуровки, които НОИ /швейцарското правило/ и НЗОК/вече без лимити за болниците/ очакват за да запълнят бюджетите си. 

И да сме честни към обществото.

-----------------------------------------------------------------------
 ©1991-2025 CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.