Големия и среден бизнес в България: B2B селекция от 5, 400 компании /NIS2 обхват/


14 април 2025 г.

Компютър за под $100. Може и да е възможно, но вижте и рисковете преди да решите. Особено за бизнеса.

Анализа е подготвен със съдействието на 
г-н Иван Копчев, Team Leader Consumer PC, ALSO Bulgaria


Войната на митата между двете най-големи икономики в света може да доведе до много и трудно предвидими последствия за пазара и потребителите на хардуер в България.

Огромния китайски производствен капацитет - фабриката на света ще тества потенциала за разширяване на нови и съществуващи пазари, а китайските електронните ритейлъри вече могат да ви доставят електромобил за под $1500. Та какво ли остава за компютър под $100.

Нашите очаквания са, че ако търговската война между САЩ и Китай продължи, през електронни платформи на пазара в България може да се появи огромно количество работещ технологичен хардуер, но с неясен произход на изкушаващо ниски цени.

Решението за покупка разбира се е изцяло на потребителите. Но е важно да бъдат информирани за особености и рискове при подобна покупка и дали доставчикът е помислил за тях. Особено критично е за бизнеса, където всякакъв вид неработоспособност на компютри и периферия носи преки загуби. Това е и смисъла на тази статия, подготвена с помощта на професионални специалисти от ИТ бранша.

Кои могат да бъдат някои от основните рисковете при покупка и експлоатация на компютри и периферия с нека го кажем - "неясен произход"? 

Ето седем от тях - предоставени ни по наша молба от професионалисти с дългогодишен опит от ИТ доставчици на хардуер в България:

1

Качество - не покриват EU изискванията за материали, акумулатори и други. Допуска се ребрандиране на стари акумулаторни батерии при таблети и лаптопи.

2

Функционалност - голяма част от функциите може да не работят, мобилни честоти, GPS протоколи, фърмуери, ъпдейти и 3rd party софтуер. 

3

Локализация - съществуват локализации, които водят след себе си ограничения за използване на търсачки и услуги, много често това не се пише и предупреждава изрично

4

Гаранция - осигурен местен сервиз и 24 месеца гаранция за физически лица и законово задължение за срокове на ремонт и замяна, при продукти с неясен произход всичко пътува в двете посоки.

5

Езици и клавиатури - в зависимост от продукта, може да няма проблеми, а може на практика да е неизползваем.

6

Генерален риск за неоригинален продукт - често се използват едни и същи корпуси с различно съдържание, няма как да се прецени преди покупка какъв точно е продуктът.

7

Рискови продукти - твърди дискове, SSD, флаш и подобни, рискът от измама с реалния обем е изключително висок! Устройството работи, но вместо 1TB е 64GB примерно, контролерът е с модифициран фърмуер да презаписва и да подвежда потребителя, че файлът се копира, но на практика после е нечетим.


Може някои от изброените в таблицата рискове да не са съвсем ясни за потребителите, но са налични за обмисляне и съвет.

-----------------------------------------------------------------------------------------
©1991-2025 CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.
Реклама в блога: http://blog.cbn-bulgaria.com/p/blog-page_12.html 

ИТърг - база с данни и аналитична информация: Търговете за ИТ по ЗОП в България - Възложители, Изпълнители, Предмет и Стойност на договорите. За 25 години,

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.