ICT industry in Bulgaria 2020 – 2025f


5 декември 2024 г.

Бюджета на България - ноември '2024: дефицита изненадващо намаля. Еврозоната надникна зад ъгъла. Дали?



Трудната битка, която води служебното правителство с удържане на разходите* на хазната в рамките на 3 % годишен бюджетен дефицит на България, необходим критерии за еврозоната, неочаквано смени посоката. 

След шест поредни месеци на сериозни преразходи, в двата последни от които над милиард, през ноември '24 служебния кабинет успя да излезе на зелено в сметката на държавата.

Ноември.

Рекордни 7.1 милиарда лева прибра хазната [КФП] за ноември 2024 година или 0.4 милиарда повече спрямо ноември миналата година. Разходите на държавата за 11-ия месец на годината също удариха рекорд за последните пет години и достигнаха 6.8 милиарда лева или ръст от 0.6 милиарда. Салдото за месеца изненадващо остана положително от 0.3 милиарда лева.

Януари-Ноември.

С 8 % при заложени 12 % се увеличават приходите в хазната за 11-те месеца на годината. НАП и данъкоплатците продължават да преизпълняват заложените приходи, докато неизпълнението на плана за неданъчните приходи и особено за помощите чупят стабилността на очакваните приходи. Заложените пари от МВУ правят разликата и виждаме, че някои в парламента отлично го знаят.

Разходите се увеличават със 7.9 милиарда или с 13 %, при заложен годишен ръст от 12 % или 8.4 милиарда. От наличните данни за октомври прави впечатление, че правителството за трети пореден месец е дало стабилно назад в разходите за заплати, което вероятно е продължило и през ноември. Допълнително отбелязваме чувствително изоставане във вноската с общия бюджет на ЕС, перо по което до края на годината дължим около 0.7 милиарда лева.

Добрата новина идва от салдото за единадесетте месеца, което се изправя с  плюс 0.3 милиарда до минус 3.7 милиарда лева или 1.8 % от прогнозния БВП. Това дава добра възможност през последния месец на годината държавата да си позволи преразход още 1.2 % от БВП или от почти 2.5 милиарда и пак да остане в периметъра на изпълнение на критерия за влизане в еврозоната. Припомняме обаче, че в 3 от предходните 4 години дефицита в хазната през последния месец е бил по-виоск от 3 милиарда, което прави декември рисков с финансов фотофиниш.

А ето какво прогнозираха колеги в блиц анкетата ни в LinkedIn, още в началото на годината:

БЛИЦ АНКЕТА:

Каква е вашата прогноза: Очаквате ли България да влезе в Еврозоната на 01.01.2025 година?


Да, с голяма вероятност:                         58 %


Не, няма да ни допуснат:                         28 %


Ситуацията не е ясна:                            14 %


---------------------------------------------------------------------------------------------------
* Всички цитирани данни са от базата на CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.: "CBN_DB4 Консолидирана Фискална Програма [КФП] на България_2019_2024". Резултатите за ноември 2024 са предварителни.

АВТОРСКО ПРАВО И РАЗПРОСТРАНЯВАНЕ
Всички публикации от тази страница, както и от блога на агенцията, не могат да бъдат копирани, препечатвани и/или разпространявани от медии и електронни сайтове без изричното писмено разрешение на авторите. В противен случай на нарушителите ще им бъде потърсена отговорност по Закона за авторското право и сродните му права.

©1991-2024 CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.