Търгове за ИТ в България 2024/23 (ЗОП) - обобщени резултати, 25-то независимо годишно изследване


7 май 2025 г.

Бюджета на държавата - април'25: трудно с парите. След 100 дни редовен кабинет - рекорден дефицит. Нов дълг общо от 9.6 млрд. лв. до началото на май. А ръста на заплати, пенсии се задава?!.

Макар и военния министър да се похвали - за едно място в армията имало по 3-ма кандидати, военния парад в деня на на българската армия за първи път е без техника !?! Дори да подминете безсмислените скандали около единствения ни самолет (!?) - очевидна е най-съществената причина. Парите свършват.

Най-трудното на правителството ще е с парите. Без  съмнение. След 4 месеца предварителните данни на МФ /публикувани в съобщение отново със закъснение от 5 дни/ сочат пореден рекорден за периода междинен дефицит от минус 1.9 млрд. лв. /фиг.1/.

Фиг.1: Дефицити* пи КФП към април за последните три години:

2025:     (1.9)
2024:     0.6
2023:     (1.7)
2022:     0.9

Приходната част общо на КФП към април '25/'24 расте едва с 8 % при план за годишен ръст от 25 % !!!, а разходите са с ръст от цели 18 %. При приходите само от помощи към април ситуацията е катастрофална - минус 43 % при план плюс 102 %. И всичко се случва преди новите заплати в сектор сигурност и актуализацията на пенсиите от средата на годината.

Успехи. 

Редовния кабинет успя да задържи приходите спрямо разходите за април в диапазона нула на нула и така запази дефицита от март. Идва обаче труден май месец за хазната - с дефицити през последните 4 години. Само за май'2024 - минус 450 млн. лв.

Данъкоплатците и НАП показват отлични за бюджета резултати. При 8 % среден ръст на данъчни приходи за първите 4-месеца за предходните пет години, ръста на събраните данъци към април '25 е 13%!

Изтегления нов кредит от 9.6 млрд. лв. до момента може да се струва и са много пари, но те за сега запазват стабилността в сметките, плащанията на държавата и социалния мир. 

Като важен успех определяме също и действията на мениджмънта на БНБ с поредната вноска от 550 млн. лв. в бюджета на страната, макар и със 110 млн. лв. по-малко от вноската през предходната година.

Рисковете за икономиката

Най-малко 13 от 27-те производства в България са под косвен риск от новите мита, а пряко има риск от състоянието на икономиките на големите партньори на страната - Германия, Франция, Италия, Турция и Гърция - където е концентриран над 50 % от износа ни. 

Още преди скока на МРЗ най-малко 5 големи фабрики /със стабилен принос за БВП/ на чуждестранни инвеститори затвориха или намалиха значително работните места.

Една от най-важните индустрии от услугите за страната и бюджета - туристическата също е под стрес. Отворените граници с Гърция и периодичното замърсяване на морската ни ивица. Ръста на основните пазари като Германия също е под въпрос. 

ИТ индустрията

Непрекъснатото дразнене с МОД, централизирането на ИТ търговете за ДА по ЗОП с очакван и мораториум върху ИТ инвестиции от ДА до края на годината, несъмнено ще доведат златната кокошка за бюджета до неопределен статус с възможност за хаос и съкращения на най-високо доходоносните за бюджета работни места в България. И да добавим, че  на американския пазар на труда наблюдаваме вече два последователни месеца да вървят съкращения в софтуерния бизнес за първи път от години. Та ако някой мисли, че със сладки PR приказки за "фабрика за AI", пазара на труда в ИТ в страната няма да пострада - да се поогледа в най-големия доскоро работодател в ИТ индустрията в България.

Малко встрани от темата, но продължаващото тежко състоянието на хазната определя почти нулев шанс Столичната община да получи допълнителни пари от държавния бюджет за увеличение на заплати в градския транспорт, в болници, детски градини ...

Възможен сценарии ?

Виждаме, че правителството опитва всякакви начини да излезе от затруднената ситуация с дефицита - сценария с ББР, изваждане на военните разходи от дефицита, парите от МВУ. 

Въпреки тези инициативи обаче възможния сценарии е ръста в приходите да остане в рамките на 8 % /или приходи от 78 млрд.  лв. срещу планирани 90/. Така всеки лев от капиталовата програма /използван като буфер и любима на профсъюзите за намиране на пари за заплати от бюджета/ става под особен въпрос /най-опасен сценарии - водата и пътищата/, а трансферите към общините, социалните фондове и субсидиите може да натежат до степен на непреодолимо голям риск. 

Така че червената лампа трябва да свети вече много ярко, докато не е станало прекалено късно ...

-----------------------------------------------------------------------------------------
©1991-2025 CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.