Приблизително 4 400 компании в България са среден бизнес. Те държат дял от общо 20 % от заетите и 19 % от печалбата в нефинансовата сфера в страната.
Кибер инциденти
Резкия ръст на приходи и печалба в последните 4 години на компаниите от средния бизнес в България, в съчетание с ниския дял и значително изоставане от средните нива в ЕС27 по отношение на политики на ИКТ сигурност и оценка на риска ги правят относително предпочитана и доста по-лесна мишена за кибератаки.
През 2023 година около 760 средни компании са пострадали при кибер инциденти, водещи до недостъпност на ИКТ услуги унищожаване, повреда или разкриване на поверителни данни.
Мястото на средния бизнес в България в ЕС27
По дял на средните компании (16%), пострадали след кибер инциденти, България се нарежда на 27 място - за първи път последното място в ЕС е добър резултат. 28 % от средните компании в ЕС27 са пострадали от кибер инциденти.
По-добрия резултат за страната може да се обясни и с относително малкото познаване и популярност на бизнеса в България. Това обаче може да се промени с влизането на страната в Еврозоната и кибер атаките към български компании чувствително да се увеличат.
Пазара на решения за кибер сигурност в България: какви слабости и опасности крие?
Не само средния бизнес, но и голяма част от малките компании в страната не познават добре или изобщо дори ситуацията в България, както и водещите световни имена в сектора на доставчиците на киберсигурност и не могат да се ориентират.
От друга страна самите компании за кибер решения, представени в страната не демонстрират активна маркетингова политика и достатъчно бюджети за комуникация и обучения на средния и малкия бизнес в България, разчитайки видимо пазара да се разшири по инерция благодарения на NIS2 директивата. Разчита се предимно на клиенти от банковия и финансов сектор и едрия бизнес за изпълнение на бизнес плановете за продажби, а малките и средни интегратори на сертифицирани кибер решения нямат достатъчно опит в маркетинга за да популяризират услугите си.
Държавата също присъства само с добри намерения, ниска експертиза с общи приказки без конкретни бюджети.
Тази ситуация в момента оставя открити възможности за навлизане на кибер решения в страната на компании, които нямат нито експертизата нито квалифицирани продукти за осигуряване на кибер защита на бизнеса, а търсят моментни печалби. Анализа на CBN показва, че се случи подобна ситуация преди години на пазара на бизнес софтуер в България, когато дойдоха пари по линия на Европейските фондове за конкурентоспособност. Тогава броя на няколкото големи компании и интегратори на ERP & CRM & BI в страната за месеци скочи до над 100, а много от подписаните договори и внедрявания изобщо не се случиха ...
Така в общи линии ситуацията в кибер решенията в момента остава в сферата всеки да се спасява поединично. Това и правят 73 % от компаниите от средния бизнес в България, които използват най-стария и сигурен начин за кибер защита ... Сещате се кой, нали?
-----------------------------------------------------------------------------------------
Източник*: "Средните предприятия в България: Факти - Фигури - Прогнози & База данни (4,400 компании)"
©1991-2025 CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.