ICT industry in Bulgaria 2020 – 2025f


6 януари 2025 г.

И след финал' 24, България все още е в играта за Еврозоната . Трите събития, които помогнаха, 2025 в мъглата.


Оставаме!

С 9.2 млрд. лева разходи, 6.8 млрд. лева приходи и дефицит от минус 2.4 млрд. лева за декември 2024, служебния кабинет удържа годишния дефицит до минус 6.1 млрд. лева или заветните 3 % от прогнозния БВП*.

Три събития през годината помогнаха това да се случи. Фокуса с отрицателни капиталови разходи, елегантния ход на вече подготвената за еврозоната БНБ, затваряне на очите на ЕК относно размера на вноската на България в бюджета на ЕС - за първи път в последните пет години. И така общия положителен кумулативен ефект за бюджета на страната от тези три събития оценяваме приблизително на 2.3 млрд. лева. Те спасиха положението и намалиха значително ефекта от липсващите пари по МВУ от Плана на ЕК. Другото дойде от данъкоплатците - ръста с 12 % на данъчните приходи (28.9 % от прогнозния БВП) или 6.4 млрд. лева - повече от милиард от заложените.

Така нашата прогноза от 4 ноември (Минус 4 млрд. с фотофиниш за Еврозоната!?) се сбъдна и България остана в играта за Еврозоната по критерия бюджетен дефицит.

Другия критерии, който обаче ни измъчва - инфлацията, може да се случи само с данните за декември'24. 2025 с новата цена на хляба, енергията и заложения почти троен ръст на заплатите спрямо ЕС, ниската инфлация може да остане спомен.

2025 в мъглата

Почти сигурно според нас е, че обявения на 9.12.24 проектобюджет на служебния кабинет няма да бъде приет от парламента. Трудно (но не невъзможно) е да повярваме, кой ще одобри ръст на годишните разходи (КФП) с политически разкошните 27 % или с нови 20.3 милиарда лева до рекордните 45 % от прогнозния БВП'25. 

Защо е невъзможно ли?

Фактите** отрезвяват и са категорични. Средния ръст на бюджетните разходи за предходните пет години е 12 %, най-високия - 18%. В пари средния ръст за последните пет е 6.5 млрд. лв., най-високия 9.8 млрд. лева.

В предложения проектобюджет е заложен 26% ръст на данъчните приходи или нови 15 милиарда лева любезно от данъкоплатците. Трезво - средния ръст на данъчните приходи за предходните пет години е 11%, най-всиокя - 14%. В пари средния ръст на данъчните приходи за последните пет е 4.7 милиарда лева, най-високия - 6.4 милиарда лева,

А се задават нови времена в икономиката

Бихме препоръчали на хората, които в пленарна зала ще гледат бюджета на България, да са изключително внимателни и подозрителни. Защото процесите, които ние вече наблюдаваме в тренда на икономиката на страната, особено в очакваните двигатели на растежа и приходите за бюджета става опасен.

Като се има и в предвид, че в пленарна зала повечето седящи не са направили и изпълнили дори един бизнес план в живота си, ситуацията в края на 2025 може да се окаже екстремно напрегната. За всички. 

А политическата дилема на двете парламентарни крила - разходи за инфраструктура или за човешки капитал ще се разпадне от само себе си.

----------------------------------------------------------------------------------
* Данните за декември'24 са предварителни. Обработката и анализа са на независимата агенция CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.

** Източник е базата данни на агенцията: "CBN_DB4 Консолидирана Фискална Програма [КФП] на България_2019_2025"

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.