The Digital Economy Observer 2025 - Bulgaria vs. EU27: 10 digital indicators X 10 industries


сряда, юли 02, 2025

Тежък май'25 за бюджета на страната, хазната е на ръба. Правителството опитва да намали разходи.



Трудната за бюджета 2025 продължава и през май' 25 с големи рекордни дефицити в публичните финанси. Май'25 донесе още съмнения какви са възможностите на страната да удържи бюджетния дефицит в рамките на% от БВП за годината.

Публикуваните данни от МФ и обработката им в базите на независимата агенция CBN Pannoff, Stoytcheff & Co. показват няколко важни заключения за състоянието на хазната /КФП/ за и към края на май'25. 

Май'25

Макар и с рекордни приходи от BGN7.0B за май'25 с ръст от цели 28.4 % г/г, хазната приключва месеца и с рекорден дефицит от минус BGN692М. Разходите са ударили ръст от 30.3% до BGN7.7B.

Първите пет месеца на 2025.

В разходната част на бюджета /КФП/ ръста се качи до 21% към май или плюс BGN5.8B. Основните заподозрени - разходите за персонал вече надминаха драстично бюджетния план за годината още в средата на 2025 още в първия месец на по-високите  заплати, а капиталовите разходи продължават да бележат рекордни повишения от близо 4 пъти г/г. 

Видимо правителството се опитва да намали разходи с удържане на темпа на ръста на субсидии с минимален ръст спрямо предходната година, както и текуща издръжка. 

В приходната част правителството успява да покачи ръста им до 12 % към май'25 до BGN31.5B. Основния двигател за този резултат са данъкоплатците в страната с ръст в данъчните приходи от невероятните 15 % или плюс BGN3.3B - при забележете ръст на БВП който вероятно ще е в диапазона едва на 6% в номинал. Мерките за изсветляване ли вършат тези чудеса?!  Отбелязваме обаче, че заложения ръст в плана за приходите е цели 25 % (?!), а за данъчните приходи се очакват 21 % отгоре. 

Един кратък поглед върху изпълнението на приходите по данъци показва, че огромни преизпълнения има в данъка върху доходите митата и акцизите - или по-всоките заплати в съчетание с много по-голямо потребление, каквото и да се говори по телевизора кой какви пари има или няма.

На финал разбира се идва салдото. То расте до невижданите към май месец през годините BGN2.6B. Отбелязваме /по данни в нашите бази за КФП/, че едва ли идват спокойни следващи месеци, въпреки лятото и приходите от туризма. През 2024 за всеки от месеците от юни до октомври държавата е изразходвала много повече пари, отколкото е събирала.

В заключение, по наше мнение е време за сериозни но плавни спирачни механизми в публичните разходи още в следващите месеци, въпреки наличните резерви за харчене от изтеглени кредити. Забелязахме известни проблеми и в ръста социално-осигурителните приходи, а идва швейцарското правило. В противен случай бюджета много вероятно ще излезе рязко от търсения за еврозоната дефицит още в Q3. Но това може да е най-малкия проблем...

-----------------------------------------------------------------------------------------
©1991-2025 CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.