Днес в зала "Партер" в Министерството на електронното управление в София се проведе среща инициирана от Председателя на БАИТ с участието и на колеги от Американската търговска камара, експерти и депутати от Народното събрание и Столична община от една страна, министъра на електронното управление В. Мундров и част от екипа му.
Повод беше предложение на МЕУ за създаване на централизиран орган за следене и решаване за цените на търгове по ЗОП за закупуване единствено на хардуер: компютърни системи и периферия.
На фона на рекордния дефицит от минус 1.9 млрд. лв. в КФП за 2025q1, очевидния позитивен стремеж на МЕУ да бъдат спестени пари на данъкоплатците от някои нереално високи цени и предотвратяване на закупуване на остаряла техника обаче беше посрещнат със силно недоверие от представители на ИТ компании, а разговора отиде в посоката на монополната роля на държания системен интегратор Информационно обслужване в търговете по ЗОП. На срещата нямаше представители на ИО.
Много колеги потвърдиха и нашите опасения, че подобен орган може реално да унищожи конкуренцията чрез рамкови споразумения с не повече от четири - пет от по-големите компании и да притисне част от малкия и дори среден ИТ бизнес на територията на цялата страна, който участва на търгове по ЗОП за ДА и той да се откаже от участие, както и да намали работната сила от квалифицирани специалисти.
В разговора се разбра, че няма да има увеличение на персонала на МЕУ с нови експерти, а спецификациите и цените ще се проверяват от съществуващите. По изнесени данни става дума за около 15 - 16 хиляди компютри системи годишно, което обаче е нереално на фона на близо половин милион бюджетни служители. Не бяха посочени данни какъв финансов ефект се очаква или поне някакви прогнози за спестени суми, а на въпроса ни дали МЕУ знае колко компютри работят в ДА и каква е тяхната експлоатационна възраст не ни беше даден отговор.
Неприятно впечатление ни направи, че от страна на МЕУ нямаше никакъв акцент върху евентуалното участие в търгове по ЗОП и оценка на оферти на български компании, асемблиращи настолни компютри и сървъри, както и ниско доверие към независимите български софтуерни разработчици (ISV).
По време на цялата среща министъра посрещаше и отговаряше на въпросите изправен и не седна, проявявайки уважение по свой начин към аудиторията. Добрия тон често беше нарушаван и от двете страни, в някои случаи съвсем основателно.
В неформалните разговори след срещата имаше информация, че държавата в момента налага мораториум върху всякакви капиталови разходи свързани с ИТ. На фона на сериозните проблеми с киберсигурността, изкуствения интелект и изоставането на България в ЕС в дигитализацията, ако е истина - това може да е фатална грешка.
Получихме покана от заместник председателя на ИТ комисията към Парламента да изнесем презентация във връзка с подготвяния закон за NIS2. Приветстваме и новите абонати на блога от администрацията, които надяваме се да четат нашите анализи.
-----------------------------------------------------------------------------------------
©1991-2025 CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.
Реклама в блога: http://blog.cbn-bulgaria.com/p/blog-page_12.html
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.