През 2024 - годината на AI бума (според предварителните данни и прогнози на независимата агенция CBN Pannoff, Stoytcheff & Co. която наблюдава ИКТ индустрията в България от 33 години) като цяло технологичния бизнес в България ще отбележи поредната добра година. С един коментар. Не за всички.
Дистрибуторския ИТ бизнес
25-те ИТ дистрибутора на хардуер и софтуер в България преминаха през една твърде сложна година, свързана отново с идентичност на бизнес модела на пазар, на който продажбите на смартфони вече са половината от приходите.
След спадове във Q1 и Q2, Q3 изправи графиката на продажбите, и като цяло годината вероятно ще излезе на плюс, макар и с най-малък дял на технологичния хардуер спрямо БВП на страната.
NIS2 доведе на българския пазар големи мултинационални компании от областта на кибер сигурността. Този сегмент, подсилен с няколко малко очаквани пробиви в едрия бизнес, се очаква да избухне догодина и плановете тук са за сериозен ръст.
Силната зависимост от трудно предвидимите обеми и печеливши от ИТ търговете по ЗОП, както дълго продължаваща слаба маркетингова подкрепа от вендори (с незначителни изключения), продължава да затруднява плановете на ИТ дистрибуторския сектор. А в този бизнес спазването на KPI е безпощадно.
Софтуерния бизнес
Близо 7, 000-те компании в най-високо котирания на международната сцена експортен и R & D сектор от България, изпращат поредна силна година. Заетите в сектора продължиха да се увеличават, въпреки опасенията от масови съкращения. Единственото изследване за България на CBN, за броя на работни места в софтуерния бизнес към август'24 показва отново ръст на работните места, но разбираемо - със силно забавящ се темп. Предвидим ефект от този процес е забавянето на очакванията за ръст на възнагражденията в сектора.
Предварителните данни за продажбите на бизнес софтуер в страната за 2024 са за втора добра година с двуцифрен ръст. Проблеми в този сектор започват да се появяват с продължаващо бурно развитие на изкуствения интелект, с който потенциалните бизнес клиенти ще се опитат да заместят класическите BI, ERP, CRM и зависимостта от вендорите и системните им интегратори. Последните нямат достатъчно опит в продължителна и последователна подходяща информационна политика, а в допълнение оцелелите грамотни редактори в ИКТ областта се броят на пръстите на едната ръка.
Стартиращия софтуерен бизнес в България пък беше изправен пред рязко намаляване на достъпа до капитал, в допълнение с увеличаващ се натиск за излизане от венчър фондовете с неадекватни печалби. Както, между другото, се оказа и навсякъде в Европа. Пазар обаче в страната реално липсва. Да отбележим, че за момента това е и единствения бизнес от България, който може да излъчи конкурентноспособни стартиращи компании с бъдеще - и като продукт и като брой. Може и да е на късмет, че ресора на българския еврокомисар включва и стартиращ бизнес, а общия бюджет на същия ресор е EUR100B за целия период, от които безвъзмездни EUR30M следващата 2025 година се очакват за български иновативни компании.
Въпреки супер успешното развитие на софтуерния сектор в България, виждаме два основни риска за бизнеса, които ще продължават да тежат върху близкото му бъдеще. Липсата на достатъчно собствени конкурентни продукти на международните пазари и откровеното бъркане всяка година в джоба на бизнеса с ръста на МОД под предлога за социално равенство.
Телеком бизнеса
Телеком бизнеса в България, втория по големина сектор от ИКТ индустрията в страната, премина през една феноменална 2021 година с ръст от 31.4 % в заетите и 15.7 % в оборотите само за 12 месеца. Очевидно, това което CBN наблюдава в сектора през 2024 е успешното продължение.
Докато телеком бизнеса в Европа крета с ръст между 2% - 3% за първите три тримесечия на 2024, в България през всяко едно Q имаше двуцифрен ръст в оборотите и вероятно с двуцифрен ръст ще завърши и годината.
Разбира се не може да не споменем проблема с регулирания инфлационен ръст на цените на телеком услугите, който предизвика обществено възмущение. Трябва обаче да признаем и високото качеството на телеком услугите в страната. Все пак всички са наясно, каква може да е обществената реакция, ако цената стане трудно поносима.
Електронната търговия
След три тримесечия със символични ръстове, електронните търговци от България вероятно ще изпратят 2024 с далеч по-слаби резултати от очакваните. Данните ни показват, че и в Европа не е по-различно. Конкуренцията на задокеанските електронни търговци и нахлулите през годината със страшна сила и опит в маркетинга китайски електронни ритейлъри, отнемат все повече обороти от и без това сравнително малките български електронни компании. Може би с изключение на FMCG сегмента.
Все още са малко собствените ИТ продукти. Дори и за предлагане на българския пазар. Държавна политика в ИКТ областта отдавна отсъства. Но в България има отлично подготвени ИТ кадри на всички нива в бизнеса, което гарантира успешното бъдеще на индустрията в страната.
----------------------------------------------
АВТОРСКО ПРАВО И РАЗПРОСТРАНЯВАНЕ
Всички публикации от тази страница, както и от блога на агенцията, не могат да бъдат копирани, препечатвани и/или разпространявани от медии и електронни сайтове без изричното писмено разрешение на авторите. В противен случай на нарушителите ще им бъде потърсена отговорност по Закона за авторското право и сродните му права.
©1991-2025 CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.