The Digital Economy Observer 2025 - Bulgaria vs. EU27: 10 digital indicators X 10 industries


вторник, юли 01, 2025

AI в икономиката на България: далеч от реалността, далеч и от Европа... Има ли как да се навакса ?


Голямата промяна в света на технологиите, която вече оформя ежедневието на човешкия живот и оцеляването в икономиката, не се получава в България като цяло. Кратки и емоционални опити на колеги. самостоятелно оформени колективи и организации да променят картината в страната с плахото участие на някои министерства или по-скоро лични усещания на чиновници не биха могли да извършат коренната промяна, от която все по-належащо се нуждае обществото и икономиката на страната. И разбира се - основно фактите са важни. За които имат значение. За другите е само игра с публиката...

От всичките 10 показатели за дигитализация на икономиката, които CBN Pannoff, Stoytcheff & Co. наблюдава вече десета година, AI остава на предпоследното девето място по проникване в България.

А разликата между използването на AI между едрия и малкия бизнес в страната е над три пъти. Микро бизнеса, представен от "живи" 350, 000 компании го няма пък изобщо на картата.

Общо за всички видове бизнес /9+/, България изостава точно два пъти спрямо средните нива в ЕС27 по използваемост на AI. По този показател заемаме "почетното" 25 място измежду всичките 27 страни в блока.

Индустрията в България, в която AI се използва най-много очаквано е ИКТ /услуги, не търговия/. Тя поставя страната на приличното 22 място в Европа, като разликата със средните нива за ЕС27 е "едва" 15 %. 

Трите индустрии, в които AI се използва най-слабо са туризма /!?/ , строителство и недвижими имоти. А всяка една от тези индустрии е стратегическа за България.

За колегите от маркетинга  - трите индустрии, в които се очакват най-много нови плащащи клиенти за AI - без изненада са ИКТ, търговията и фабричното производство.

Поти всички от великолепна tech седморка корпорации имат вече или планират собствен разработен и обучаващ се изкуствен интелект /вижте само цената на акциите как се влияе вече от AI/. За да не изпусне окончателно страната и родния бизнес поредната технологична революция и да остане на опашката по конкурентоспособност и стандарт на живот са необходими  инвестиции в мащабни програми в обучение на хора  от всички слоеве на обществото, разработка и обучение на няколко собствени конкуриращи се по-между си AI модели, сериозен маркетинг в медии и социални мрежи, ежедневни тематични дискусии и форуми... AI отваря и много структурни и изключително важни теми за обществото. Например една от тях е канибализацията на авторските права а оттам и на културата в България, която и без това е на изкуствено дишане и синдрома който плаща, той поръчва халтурата...

-----------------------------------------------------------------------------------------
©1991-2025 CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.