Страници

понеделник, юли 07, 2025

For a few (500) dollars more... Работни места в здравеопазването - разликите САЩ vs. България


3 юли 2025. 
Неочаквано еуфория залива индексите на Wall Street. 
Данните на правителственото Бюро по трудова статистика показват супер изненадващ резултат. Американската икономика е увеличила със 147х. работните места само за месец юни'25 /извън селксо-стопанския сектор, но включва правителствения и щатския/, при средно 146х. за последните 12 месеца. И това се случва на фона на очаквания негативен ефект от митническата битка на американския президент и прогноза от 111х.

Никоя световна, а още по-малко българска медия не обръща внимание на един леко странен факт. Къде най-много са се увеличили работните места в най-голямата икономика в света? В ИТ? В мечтаното завръщане от Д. Тръмп фабрично производство? Във финансовия сектор? Не, уважаеми читатели. 

И през юни, както и много месеци преди това ръста на работните места в американската икономика се владее еднолично и недостижимо от сектора на здравеопазването. От 147х. нови работни места за юни, цели 39х. /или 27 %/ са само и единствено в здравеопазването, а 14 хиляди са само медицински сестри и акушерки само за 30 дни... За година са плюс 513 хиляди !!!???. 

Сега разбираме ли за каква битка за медицински кадри става дума?

Да погледнем какъв е дела на работните места в здравеопазването в САЩ спрямо всички работни места... За юни 2025 са 11.4 % от всички позиции /без селското стопанство/. И да запомним това число

Как е в България? 

В България месечна статистика няма. Има годишна. Последната е за 2023. За 2024 още няма. 

Та последните данни показват, че в България заетите в здравеопазването са ~ 5.1 % от всички. Преди три години са били 5.3 %. т.е. относително /а и абсолютно/ намаляват. И сега да си припомним числото за дела им в САЩ - 11.4%. Ако трябва броя на заетите в здравеопазването в България само да се изравни с относителния им дял в САЩ - това са още около 6 % или близо 130, 000 работни места, Повече от двойно.

Не 10, не 20 не 30, а 130 хиляди !? 
С 500 долара ли уважаеми сценаристе?! 
Средното седмично възнаграждение в САЩ е $1155./макар и да не влиза в първите 10 в страната/.

Изключителна критика търпи и опозицията. Няма план, няма факти, емоции и обиди най-вече. В САЩ дела на разходите за здравеопазване /непотвърден източник/ е приблизително 17% от БВП. В България по данни на CBN Pannoff, Stoytcheff & Co. са по-малко от 5 %. 

В здравеопазването в страната с най-ниска продължителност на живота в ЕС съществуват огромни пропасти и дефицити, които на фона на ужасяваща и задълбочаваща некомпетентност ще се натрупват за сметка основно на по-бедните слоеве от българите. 

Някои от тях за момента изглеждат непреодолими
Недостига на среден медицински персонал, а вече и на санитари. Увеличаващата се пропаст между частното и държавното и общинско здравеопазване. Лекарско съсловие, което има своите милионери на държавна служба. Доплащането на ръка /без документи/ и само който има пари да живее ... Един здравен фонд монополист

В заключение, уважаеми млади медицински специалисти, абсолютно сте прави в претенциите за по-виоко заплащане, но трябва да вземете отношение към тези проблеми сега, веднага, ако искате да не изгубите много скоро доверието и подкрепата на обществото. И да помните, че вашето дългогодишно образование в медицинските университети в България е платено от български данъкоплатци от всички слоеве на населението ...

-----------------------------------------------------------------------------------------
©1991-2025 CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.