Страници

16 май 2025 г.

Как завърши бюджета на София 2025q1 - приходи, разходи, трансфери, салдо: факти на понятен език. Транспорт. Стачка. От независим източник.

CBN Pannoff, Stoytcheff & Co. наблюдава 4-ия по големина бюджет в България - този на Столичната община от 25 тримесечия - 6  календарни години. Анализа се базира на собствена база данни с исторически съпоставими резултати по периоди - Q1, H1, N и Y.

Поради чувствителността на темата, авторите на анализа декларират, че всички резултати, коментари и изводи, включени в настоящата статия /както и във всички останали публикации, изследвания и проекти на CBN/, са подготвени максимално професионално, коректно и честно и не са повлияни от каквито и да е политически, икономически, социални, частни или групови интереси. В настоящия проект няма резултат или коментар, насочен пряко или косвено срещу интересите на друга страна. Нашият стремеж винаги е бил фактологията да се базира на независими, проверени и максимално достоверни източници.

Приходите - на кои данъци се крепи бюджета. 
Малък - но ръст, осигурен от коректните данъкоплатци.

Приходите на Столична община за първото тримесечие на 2025 г. са с BGN279.5 M или с 5.4 % повече от същия период на предходната 2024 и кореспондират с номиналния ръст на БВП за периода /5.2 %/. За 2024q1 приходите имат спад от минус 1.2 %.

Добрата новина за приходната част на София е, че и в трите основни данъци /отговорни за 61 % от всички приходи на общината/ събираемостта има ръст за периода. Коректните данъкоплатци в града са осигурили постъпления от плюс 4.5 % от данъка върху собствеността на недвижимите имоти, плюс 2.2 % от данъка върху превозните средства и плюс цели 21 % от сделки с недвижими имоти.

Разходите.

София се е събрала перфектно в плюс 5.5 % ръст на разходите, колкото е и увеличението в собствените й приходи. Въпреки всичко, щатните служители на общината по трудов договор са получили увеличение от 14.0 млн. лв. или плюс 8.6 % ръст на възнагражденията за периода. 

За задържи разходите, София видно е спестила най-много от парите за външни услуги и от субсидиите за общинските компании. Неприятно впечатление прави факта, че и парите за болнична помощ намаляват. 344 хиляди лв. по-малко за компютърен хардуер /при средно плюс 47 хиляди лв. за предходните шест години/.

Трансферите - ръст или спад? Предаде ли финансовото министерство интересите на София или града може да се оправи самостоятелно?

404.1 M лв. трансфери нето е получила София за периода. На фона на растящите разходи на града, тези пари обаче се оказват  с минус 5.5 М лв. или минус 1.3 % по-малко от първите 90 дни на 2024 г. Резултата е странен не само защото за предходната година по същото перо общината е получила плюс 86.4 М лв. повече, а защото в София са концентрирани 55 % от приходите на целия едър, среден и малък бизнес в България, респективно данъците от които зависи най-много държавния бюджет - ДДС, ДП и ДОДФЛ.

На фона на очертаващите се непреодолими трудности в изпълнението на държавния бюджет на страната, тази картина трябва да е предвидена, като вероятно София няма да може да разчита на повече пари от държавния бюджет до края на фискалната спрямо предходната година и ще трябва да се оправя самостоятелно с финансовите си проблеми.

Транспорта на София. Сбъркан по начало. Какви са възможностите за увеличение на заплатите. а колко е справедливия ръст?

През 2023 година в 4-те /!?/ транспортни дружества на София са били заети 4, 874 човека. Защо сега в медиите се посочват 7, 000 не е много ясно. Приходите на 4-те компании за последната отчетена фискална година /2023/ са общо 728.5 млн. лв. /+ 67.6 % г/г/ и 29.7 млн. лв. сумарна печалба. Фонд работна заплата по наш анализ е приблизително 335 млн. лв. или по 68, 700 средно на зает /5, 700 лв. месечно преди данъци и осигуровки на зает, включително и ръководен персонал/. И това преди две години. 

Обявените искания от стачката на транспортните работници в София за 400 лв. нето / около 510 лв. преди данъци и осигуровки/ са в диапазона на ръст на фонд работна заплата, който ние оценяваме между 8 % до 9 % и изглежда сравнително възможен, без да застраши сериозно инвестициите в инфраструктура и транспортни средства. На фона обаче на големите разходи за субсидии за общинските дружества на София и вероятно доста по-малкия трансфер, който ще постъпи от държавата, парите за ръст на възнагражденията следва да се поделят между общината и самите дружества. Друг е въпроса дали е справедливо. 

Кое от много изговорени числа по медиите се потвърждава от фактите?

Плана за приходите на София за 2024 година е надценен и не е изпълнен. Вярно. Приходите са изпълнени на 92.6 % или минус 76 млн. лв. Това  обаче не е прецедент за града. Подобен сценарии е имало и през 2019 и през 2020 година.

Не са изплатени всички пари на почистващи смето-събиращи фирми. Изглежда много вероятно. Разходите за външни за общината услуги /където се предполага да са основно  разходи за почистване и смето-събиране/ намаляват с рекордните 22.3 млн. лв. или историческите минус 40 % спрямо първите 90 дни на предходната година. 

Парите за култура са увеличени значително . Изглежда много вероятно. Парите за организациите с нестопанска цел /където вероятно попадат културните институции/ са увеличени за периода с 8.1 млн. лв. или главозамайващите 312 %

Започнато е мащабно строителство на детски градини. Много вероятно. Общината увеличава разходите за придобиване на ДМА, също и разходите за инфраструктурни обекти се увеличават драстично със 741 %. Между впрочем, разходите за инфраструктура през 2024 са рекордни.

Очевидно е, че парите свършват. А се задават и нови проблеми...

-----------------------------------------------------------------------------------------
©1991-2025 CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.